piątek, 21 października 2016

Peculiar Children

Długo czekałam na kolejny film jednego z moich ulubionych reżyserów. Oglądając zwiastuny wypatrywałam znanego nazwiska. Dwa lata minęły od ostatniej produkcji Tima Burtona. Jak dla mnie - zdecydowanie za długo.

Osobliwy Dom Pani Peregrine. Jest to ekranizacja młodzieżowego thrilleru Ransoma Riggsa. Ale fani książki nie mogą liczyć na przeniesienie tekstu na ekran. Film znacznie różni się od historii opisanej przez pierwotnego twórcę. Mimo to nie umniejsza mu to w żadnym aspekcie.

W filmach Burtona urzeka mnie przede wszystkim jego estetyka. Niecodzienne kształty i obrazy wywołujące ciarki na skórze - nikt inny tego nie potrafi.
Po wyjściu z sali kinowej czułam, no cóż, niedosyt. Historia chłopca, który próbuje poznać przeszłość swojego dziadka skończyła się zbyt szybko. W filmie pokazane są dwa światy, jeden "ukryty" w czasoprzestrzeni drugiego. To właśnie ten pierwszy, zwyczajny świat sprawił reżyserowi najwięcej problemów. Kiedy główny bohater, Jake przenosi się ze swojej rzeczywistości do świata z bajek na dobranoc, opowiadanych mu przez dziadka, wszystko się zmienia. Akcja zaczyna nabierać kształtu, a Burton pokazuje na co go stać- potwory, dziwaki, piękne i osobliwe postacie. Wszystko to znajduje się ukryte w pętli czasu. Podczas oglądania odniosłam wrażenie, że zbyt wiele wątków zostało rozpoczętych ale potraktowanych bardzo powierzchownie. Zabrakło mi "zanurzenia się" w temat.
Zawsze lubiłam jak w zagranicznych filmach pojawia się nutka polskości, dlatego miło mi się słuchało jak dziadek mówi do swojego wnuczka "Tygrysku", a w jednej z końcowych scen pojawia się stary polski banknot. Jednak nie jesteśmy, aż tak nieistniejącym krajem dla Amerykanów haha.

W drugiej połowie filmu postacie ze świata niezwyczajnego pojawiają się w naszej rzeczywistości. Akcja przenosi się do wesołego miasteczka. W tym miejscu Burton daje popis swoim możliwościom groteska oraz gotyk są tu bardzo zauważalne. Niestety kilka scen nie jest w stanie sprawić, że cały film będzie świetny. Zabrakło mi poznania każdej z postaci, aby lepiej wczuć się w klimat Osobliwego Domu. Za dużo wątków, za mało tajemnicy.

Znalezione obrazy dla zapytania osobliwy dom peregrine
Znalezione obrazy dla zapytania osobliwy dom peregrine


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz